Η προέλαση του Κένταυρου Αγριάς στο περιφερειακό πρωτάθλημα χειροσφαίρισης Κ. Ελλάδας συνεχίστηκε. Οι Αγριώτες πέρασαν νικηφόρα από την Καρδίτσα, όπου την περασμένη Κυριακή επικράτησαν 35-24 του τοπικού Δόλοπα και πρόσθεσαν μία ακόμη επιτυχία στο ενεργητικό τους. Το κατ’ ευφημισμόν ντέρμπι εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο. Οι παίκτες του Κένταυρου παίζοντας με τον «αέρα» των πρωταθλητών χειμώνα, μετέτρεψαν το παιχνίδι σε… υγιεινό περίπατο και επιβεβαίωσαν για μία ακόμη φορά την αδιαμφισβήτητη ανωτερότητά τους στο πρωτάθλημα. Παράλληλα «κλείδωσαν» και μαθηματικά την 1η θέση στον όμιλο, που θα τους δώσει πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-οφ που θα ξεκινήσουν τον ερχόμενο μήνα. Ο Κένταυρος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι. Το ασφυκτικό πρέσινγκ στην άμυνα, αλλά και ο γρήγορος ρυθμός που είχαν στην επίθεση οι παίκτες των Γιάννη Τσιάπα και Γιάννη Αθανασαράκη, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στο Δόλοπα. Είναι χαρακτηριστικό πως στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης, το σκορ ήταν 11-2 υπέρ των Αγριωτών με την εξαιρετική λειτουργία της άμυνας να δημιουργεί ένα απροσπέλαστο τείχος μπροστά από την εστία του Κενταύρου.Έτσι, από τα μισά κιόλας του πρώτου ημιχρόνου κανείς δεν αμφέβαλλε για το ποιος θα έφευγε νικητής από το κλειστό γυμναστήριο του ΕΑΚ Καρδίτσας. Όπερ εγένετο, με τον Κένταυρο να φτάνει με χαρακτηριστική άνεση στην 6η νίκη του στο πρωτάθλημα.Στο 46ο λεπτό η διαφορά «έπιασε» για πρώτη φορά διψήφιο αριθμό τερμάτων, όταν και ο Κένταυρος προηγήθηκε 28-18. Η «ψαλίδα» δεν έκλεισε στα λεπτά που απέμεναν, με το μαγνησιώτικο συγκρότημα να φτάνει άνετα στο τελικό 35-24. Αξίζει δε να σημειωθεί ότι ο Κένταυρος και στις δυο αναμετρήσεις με τον Δόλοπα, ο οποίος πέρυσι μετείχε στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας, «φιλοδώρησε» τους Καρδιτσιώτες με 72 τέρματα, αποδεικνύοντας στην πράξη ότι είναι μακράν η καλύτερη ομάδα στην Κεντρική Ελλάδα.Ο Ανανίας Παντελής αναδείχθηκε για μία ακόμη φορά πρώτος σκόρερ του Κένταυρου, σημειώνοντας 12 τέρματα. Τον ακολούθησαν οι Γιώργος Βαλκαμελής και Δημήτρης Αδάμ με έξι και πέντε γκολ αντίστοιχα. Μνεία πρέπει να γίνει και για τον Χάρη Σωτηρίου. Ο 17χρονος εξτρέμ συμπεριλήφθηκε για πρώτη φορά στην αποστολή και κόντρα στο Δόλοπα είχε την ευκαιρία να πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του με τα χρώματα του Κένταυρου. Τον αγώνα διηύθυναν οι Νοτόπουλος (Καρδίτσας) και Καλλίας (Μαγνησίας). Τα δεκάλεπτα: 2-7, 6-13, 10-17 (ημίχρονο), 14-23, 20-30, 24-35 (τελικό).ΔΟΛΟΠΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Λάππας): Μπακαλάκος, Κουκουράβας, Κάσσος 5, Σακελλαρίου 1, Αρβανίτης 3, Τσίτος 3, Τσιάκας, Μουσούλης 9, Κωστάμης, Φώτος, Επισκόπου 3, Χάρμπας 11. ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ (Τσιάπας-Αθανασαράκης): Κάβουρας, Σεμέργελης, Αδάμ 5, Μούτος 3, Βαλκαμελής 6, Παντελής 12, Αρκουδέας 3, Φιλίππου 2, Καρανάσιος 1, Καποτάς 2, Φουρλής 1, Σωτηρίου. * Την αποστολή του Κενταύρου στην Καρδίτσα συνόδεψαν τα μέλη του Δ.Σ., κ.κ. Χρήστος Τσιβγιούρας και Παναγιώτης Κοντογιάννης, αλλά και ο team-managerτων Αγριωτών, κ. Μιχάλης Χειμωνίδης.