Ποδαρικό με το δεξί….Κένταυρος Αγριάς – Έσπερος Καλλιθέας 38 – 20 (14 – 10)

Με μια απίστευτη νίκη έκανε ποδαρικό για το 2012 η ομάδα Χάντμπολ του Κενταύρου Αγριάς. Η ομάδα της Αγριάς επιβλήθηκε επί του Έσπερου Καλλιθέας με το επιβλητικό 38 – 20. Η νίκη δε, για τον Κένταυρο Αγριάς, εχεί ακόμα πιο βαρύνουσα σημασία καθώς επιτεύχθηκε επί μιας έμπειρης ομάδας στα σαλόνια της β΄εθνικής κατηγορίας, της περσινής πρωταθλήτριας του πρωταθλήματος ΕΣΧ Αττικής. Πρόκειται για την μεγαλύτερη σε εύρος και την πιο παραγωγική νίκη της ομάδας της Αγριάς, στα πρωταθλήματα της Β΄ εθνικής. Ας αναλογιστούμε ότι χθες ο Κένταυρος πέτυχε 38 τέρματα, 4 περισσότερα από όσα είχε πετύχει και στα 2 πρώτα παιχνίδια του πρωταθλήματος μαζί!

Μια νίκη που όλοι οι παίκτες του Κενταύρου Αγριάς, την αφιερώνουν στον μεγάλο άτυχο της χθεσινής βραδιάς, τον αρχηγό και πίβοτ του Κενταύρου Αγριάς, τον Νίκο Καποτά, ο οποίος τραυματίσθηκε σοβαρά στο γόνατο, σε μια διεκδίκηση της μπάλας με αντίπαλο παίκτη, 40 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του παιχνιδιού και που δυστυχώς από ότι φαίνεται χάνει το υπόλοιπο της σεζόν.

Οι παίκτες του Κενταύρου Αγριάς μπήκαν αποφασιστικά στο παιχνίδι από το πρώτα λεπτά του αγώνα, δείχνοντας ότι επιθυμούσαν και ήθελαν πολύ να κερδίσουν αυτό το παιχνίδι. Από την αρχή του παιχνιδιού πήραν πρωτοπορεία στο σκορ επιβάλοντας τον γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι τους, ενώ με ασφυκτική άμυνα δεν αφήναν πολλά περιθώρια στους αντιπάλους τους, οι οποίοι όμως καταφέραν να είναι μέσα στο παιχνίδι ως το 25ο λεπτό, όταν και το σκορ ήταν 10 – 9 για τον Κένταυρο Αγριάς. Ένα ξέσπασμα της ομάδας της Αγριάς στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου, έφερε το σκορ στο 14 – 10 με την λήξη του ημιχρόνου.

Η έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ήταν καταιγιστική για την ομάδα της Αγριάς, με συνεχή και πιεστική άμυνα κατάφερε πολλά κλεψίματα της μπάλας, και εύστοχους αιφνιδιασμούς για να γίνει το νταμπλ σκορ 24 – 12 στο 40ο λεπτό του παιχνιδιού. Η συνέχεια ήταν ή ίδια ακόμα και όταν μπήκε η δεύτερη 7άδα στο παιχνίδι, με την ομάδα της Καλλιθεάς να έχει πετάξει «λευκή πετσέτα» από πολύ νωρίς, μη μπορώντας να ακολουθήσει στο γρήγορο ρυθμό του παιχνιδιού του Κενταύρου Αγριάς . Έτσι το 38 – 24 με την λήξη του παιχνιδιού ήταν μια δίκαιη νίκη και ένα βάλσαμο για τις προσπάθειες των παικτών του Κενταύρου Αγριάς, που τόσο καιρό προδίδοταν από την κακή τους ψυχολογία μέσα στο παιχνίδι.

Είναι γεγονός πως όλοι οι παίκτες προσέφεραν, ο καθένας με τον τρόπο του σε αυτή την μεγάλη νίκη. Αξίζει όμως να αναφέρουμε το έξυπνο και παραγωγικό παιχνίδι σε οργανωμένη επίθεση του πλέι Νίκου Σκετόπουλου με 7 τέρματα, το ευφάνταστο και γρήγορο παιχνίδι του Αστέρη, με τα πολλά κλεψίματα και τα 10 τέρματα, την εξαίρετη εμφάνιση για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδη του «έφηβου» Ανδρέου Ορφέα και την θεαματική επάνοδο του Παντελή Ανανία, που έδωσε πολλές λύσεις και ανάσες στην επίθεση της ομάδας της Αγριάς. Ουσιαστική ήταν και η συνεισφορά του τερματοφύλακα Νίκου Αναστασίου, στον οποίον ο Γιάννης Τσιάπας εμπιστεύτηκε το μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού κάτω από τα δοκάρια του Κενταύρου Αγριάς.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 4 – 2, 8 – 7, 14 – 10, 24 – 12, 33 – 15, 38 – 20.

Η σύνθεση με την οποία αγωνίστηκε ο Κένταυρος Αγριάς είναι η εξής: Τσιάπας Γιάννης (προπονητής), Αναστασίου Νίκος, Ασλανίδης Νίκος, Καλαποδάς Γιάννης (1), Μουσούλης Δημήτρης (1), Καποτάς Νίκος (1), Πανάγος Γιάννης (3), Μιμίκος Κώστας (1), Ανδρέου Ορφέας (5), Βαλκαμελής Γιώργος (1), Σκετόπουλος Νίκος (7), Αδάμ Δημήτρης (3), Αστέρης Θεμιστοκλής (10), Κυριάκος Γιώργος, Παντελής Ανανίας (5).

Στο μεταξύ η γυαικεία ομάδα του Κενταύρου Αγριάς, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής γυναικών κέρδισε «χωρίς να ιδρώσει», με σκορ 10 – 0 την Αναγέννηση Λαμίας, η οποία δεν κατέβηκε να αγωνισθεί στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου. Οι παίκτριες του Κενταύρου Αγριάς και ο προπονητής τους Γιώργος Κυριάκος είχαν την ευκαιρεία να δουν τις δυνάμεις τοςυ σε ένα όμορφο μεταξύ τους οικογενειακό διπλό, που απόλαυσαν και αρκετοί φίλοι του χάντμπολ στις κερκίδες του ΕΑΚ Βόλου.