Με νίκη συνδυάστηκε το ντεμπούτο του Γιάννη Τσιάπα στην τεχνική ηγεσία του Κενταύρου Αγριάς. Ο κυριακάτικος αγώνας στα Τρίκαλα με αντίπαλο την τοπική Αθλητική Ένωση, εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, όπως αποδεικνύει και το τελικό 34-14 υπέρ του Κενταύρου.

Η άνετη επικράτηση επί της ΑΕ Τρικάλων διατήρησε τον Κένταυρο στην κορυφή του ομίλου Θεσσαλίας στο περιφερειακό πρωτάθλημα χάντμπολ ανδρών, πιστοποιώντας παράλληλα τα προγνωστικά ότι συγκαταλέγεται στα φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου στην Κεντρική Ελλάδα για την περίοδο 2009/2010.

Λίγο πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, ο Κένταυρος συνεχίζει αήττητος στο πρωτάθλημα και πλέον στα εναπομείναντα παιχνίδια του β’ γύρου θα επιδιώξει το απόλυτο, ώστε να παραμείνει στην 1η θέση της βαθμολογίας και να ριχτεί στη μάχη των πλέι-οφ με πλεονέκτημα έδρας.

Ο Γιάννης Τσιάπας, ο οποίος την Κυριακή 7 Φεβρουαρίου κάθισε για πρώτη φορά στον πάγκο του Κενταύρου, είχε την ευκαιρία να τον οδηγήσει στην ευρύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα. Το τελικό αποτέλεσμα (34-14) δεν αφήνει κάποιο περιθώριο αμφισβήτησης για το ποιός είχε τον πρώτο λόγο στο κλειστό γυμναστήριο των Τρικάλων.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την ομάδα της Αγριάς να προηγείται 16-10 των Τρικαλινών. Στην επανάληψη η εστία του Κενταύρου παραβιάστηκε μόλις τέσσερις φορές κι έτσι ο δείκτης του σκορ εκτινάχτηκε, με την κόρνα της λήξης από τη γραμματεία να βρίσκει την ομάδα της Μαγνησίας να σφραγίζει την επιτυχία της με διαφορά 20 τερμάτων.

Πώς κύλησε το ματς

Ο Κένταυρος έβαλε εξ αρχής τις βάσεις για την επικράτησή του στο εξ αναβολής ματς με τα Τρίκαλα. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους Αγριώτες να προηγούνται 7-0, με τους Παντελή και Αδάμ να πετυχαίνουν από τρία γκολ και τον Καρανάσιο ένα. Στον αντίποδα η ΑΕ Τρικάλων σκόραρε για πρώτη φορά μόλις στο 13ο λεπτό, αν και στη συνέχεια μπόρεσε να ισορροπήσει κάπως το παιχνίδι και να μειώσει 10-16.

Κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, ο τεχνικός του Κενταύρου, Γιάννης Τσιάπας και ο συνεργάτης του, Γιάννης Αθανασαράκης, είδαν τους παίκτες τους να ανεβάζουν ρυθμό και να μην αφήνουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στη γηπεδούχο ΑΕΤ που γρήγορα υποτάχθηκε στην ανωτερότητα του πρωτοπόρου.

Οι σωστές επιλογές στην άμυνα, αλλά και οι επιτυχημένοι αιφνιδιασμοί αποτέλεσαν τα δύο σημαντικότερα στοιχεία που διέκριναν τον Κένταυρο, ο οποίος, πέρα των άλλων, στα Τρίκαλα έδειξε επιθετικό πλουραλισμό, μια και πλην των δύο τερματοφυλάκων συνολικά σκόραραν οι εννιά από τους δέκα παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν στο ματς της περασμένης Κυριακής.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ανανίας Παντελής, ο οποίος τελείωσε το ματς με εννιά γκολ στο ενεργητικό του. Τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Δημήτρης Αδάμ και Νίκος Σκετόπουλος, οι οποίοι πέτυχαν από οκτώ και έξι γκολ αντίστοιχα, ενώ θετικός για μία ακόμη φορά κάτω από τα δοκάρια του ήταν και ο Μιχάλης Κάβουρας.

Τον αγώνα διηύθυναν οι Νοτόπουλος (Καρδίτσας) και Τσιάνος (Μαγνησίας).

Τα δεκάλεπτα: 0-7, 5-11, 10-16 (ημίχρονο), 11-21, 13-24, 14-34 (τελικό).

ΑΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Χαλάστρα): Γρόπαλης, Λιάκος, Γκανιάς, Ζώης, Γεωργούλας, Παπαγιάννης 6, Γεωργουλόπουλος, Παλάτος, Ντέλλας, Παπαγεωργίου 2, Μπίλλας 4, Αποστόλου 2.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ (Τσιάπας-Αθανασαράκης): Κάβουρας, Σεμέργελης, Αδάμ 8, Βαλκαμελής 3, Παντελής 9, Σκετόπουλος 6, Αρκουδέας, Φιλίππου 1, Καρανάσιος 3, Κατσίνας 1, Καποτάς 2, Φουρλής 1.

Την αποστολή του Κενταύρου Αγριάς στα Τρίκαλα συνόδεψε σχεδόν σύσσωμο το διοικητικό συμβούλιο. Επικεφαλής ήταν ο πρόεδρος του Κενταύρου, κ. Κώστας Πρωτοσύγγελος, ενώ το «παρών» έδωσαν επίσης οι κ.κ. Χρήστος Τσιβγιούρας, Κώστας Κρατήρας και Παναγιώτης Κοντογιάννης.