Μεγάλη νίκη σημείωσε σήμερα το βράδυ 25 Φεβρουαρίου, η εφηβική ομάδα Χάντμπολ του Κενταύρου Αγριάς η οποία επιβλήθηκε με σκορ 29 – 19 επί της αντίστοιχης ομάδας του Εύρυτου Βόλου. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου και ήταν στα πλαίσια του πρωταθλήματος εφήβων της Κ. Ελλάδας. Ο Κένταυρος αν και αγωνίσθηκε με τον Μιμίκο τραυματία (με αποτέλεσμα να αγωνισθεί μόνο για 5 λεπτά) και τους Μάνο και Τζήμα υπό ανάρρωση μετά από ασθένεια, έδειξε χαρακτήρα σε όλον τον αγώνα, από όλα τα παιδιά που αγωνίσθηκαν με σθένος και δυναμισμό. Το ιδιο αξιόμαχη ήταν και η ομάδα του Εύρυτου Βόλου, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο όταν και κατάφερε να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 25ο λεπτό.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και έδειχνε ότι θα είχε τον χαρακτήρα ντέρμπι μέχρι το 25ο λεπτό του παιχνιδιού, όταν οι ομάδες πηγαίναν γκολ – γκολ. Ο Κένταυρος μέχρι εκείνο το σημείο είχε πολλές χαμένες επιθέσεις, αποτελέσμα κυρίως λαθών που γινόταν στην κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση. Τα πολλά λάθη έδιναν την ευκαιρεία στους παίκτες του Εύρυτου να βγαίνουν συχνά σε αντεπιθέσεις με αιφνιδιαμό, όμως πολλές φορές ο Μπουργάνης με θεαματικέςαποκρούσεις είπε «όχι» στους παίκτες του Εύρυτου.

Στο τελευταίο 5λέπτο ένα ξέσπασμα των νεαρών αθλητών του Κενταύρου έφερε την ομάδα της Αγριάς προηγούμενη με σκορ 14 – 9, με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά ασφαλείας που είχε πάρει ο Κένταυρος από το πρώτο ημίχρονο, διατηρήθηκε μέχρι τα μισά του δευτέρου ημιχρόνου όταν το σκορ ήταν 18 – 14 (στο 45ο λεπτό). Από το σημείο εκείνο και μετά οι επιθέσεις των παικτών του Κενταύρου έγιναν πιο αποτελεσματικές και η διαφορά έγινε διψήφια στο 55ο λεπτό (27 – 17 για τον Κένταυρο Αγριάς). Για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι με τελικό σκορ 29 – 19.

Με την νίκη αυτή η εφηβική ομάδα του Κένταυρου Αγριάς έφθασε στους 6 βαθμούς και είναι το πρώτο φαβορί για την κατάκτηση της 1ης θέσης στο εφηβικό πρωτάθλημα της Κ. Ελλάδας.

Απομένει ακόμα ένας αγώνας, την ερχόμενη Πέμπτη με τον Εύρυτο Βόλου, για να σφραγίσει την πρωτιά και να συνεχίσει στα μπαράζ της προημιτελικής φάσης του πανελλήνιου πρωταθλήματος, αντιμετωπίζοντας τον 3ο της Κεντρικής Μακεδονίας (Αρχέλαο Κατερίνης ή Αερωπό Έδεσσας).

Για τον Κένταυρο όλα τα παιδιά αγωνίσθηκαν με μαχητικότητα, μπορούμε να επισημάνουμε τον Μαργώνη που ήταν πρώτος σκόρερ με 7 τέρματα, και τους δύο τερματοφύλακες που για μια ακόμη φορά έφθασαν σε υψηλά ποσοστά αποκρούσεων. Για τον Εύρυτο ξεχώρισαν οι Ευθυμίου και Πιππής.

Τα δεκάλεπτα: 5 – 4, 7 – 6, 14 – 9, 17 – 11, 22 – 16, 29 – 19.

Κένταυρος Αγριάς (Κρατήρας – Αθανασαράκης) Μπουργάνης, Καρατοσίδης, Μάνο (2), Ανδρέου (5). Σίμος (1), Μούτος (3), Αθανασάκης (2), Μαργώνης (7), Πλάχα (4), Τζήμας (3), Μιμίκος (1), Σκούκα, Τσουρές Ν. (1), Κασαβέτης, Δαβιτήδης.

Εύρυτος (Ζούζουλας) Κοζανίτης, Καραόλιας, Γανωτόπουλος. Σταμπούλογλου. Δάμου (1), Πιππής (5), Μαλανδρίνος (4), Ζερβός (1), Ευθυμίου (8),