Την ήττα με σκορ 27 – 18 γνώρισε η γυναικεία ομάδα Χάντμπολ του Κενταύρου Αγριάς, από την ομάδα του Γ.Σ. Αργολικού στα πλαίσια της πρεμιέρας του 1ου ομίλου της Α2 εθνικής κατηγορίας. Ο αγώνας έγινε χθες στο ΔΑΚ Ναυπλίου
Η ομάδα του Αργολικού παρουσιάστηκε πιο έτοιμη στον αγωνιστικό χώρο, με πολύ δυναμική άμυνα από…

το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού και με περισσότερες επιλογές στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα του Κενταύρου Αγριάς πέτυχε το πρώτο της τέρμα, στο 14ο λεπτό του παιχνιδιού.

Παρόλα αυτά οι αθλήτριες του Βαγγέλη Ιωάννου, έμειναν κοντά στο σκορ τόσο στο ημίχρονο του παιχνιδιού (10 – 7 για τον Αργολικό), όσο και μέχρι το 40ο λεπτό του παιχνιδιού όταν ο Κένταυρος μείωσε τη διαφορά στα δύο γκολ. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, και οι αθλήτριες του Αργολικού εκμεταλλευόμενες την αριθμητική τους υπεροχή σε μεγάλο χρονικό διάστημα του παιχνιδιού, αλλά και την κούραση των αθλητριών του Κενταύρου, πήραν τη διαφορά η οποία στο 50ο λεπτό έφθασε στα 6 τέρματα (22 – 16), για να ολοκληρωθεί ο αγώνας με νίκη 27 – 18 για τον Αργολικό.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 2 – 0, 5 – 2, 10 – 7, 16 – 13, 22 – 16, 27 – 18.

Ο Κένταυρος Αγριάς αγωνίσθηκε με τις: Κυριάκου, Δάμου, Βλάχου, Αργυρίου, Σταμοπούλου (9), Μεκάση, Σισμανίδου, Παπαδοπούλου, Μαργαρίτη, Μανώλη, Παπούλια (4), Σιρανίδου (2), Ασλανίδου (3).

Τα άλλα αποτελέσματα του ομίλου έχουν ως εξής:
ΔΙΚΕΑΣ – Αναγέννηση Βύρωνα 17 – 19
Πήγασος Αιγίου – Παναιτωλικός Γ.Σ. 10 – 21
Ακαδημία Πάτρας – Άρης Νικαίας 12 – 30

Επόμενος αγώνας του Κενταύρου Αγριάς είναι την ερχόμενη Κυριακή 17 Νοεμβρίου στις 14.00 στο ΕΑΚ Βόλου, με την ομάδα του Πήγασου Αιγίου.