Η πρώτη ομάδα που παίρνει βαθμό εκτός έδρας στον 4ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2015 έγινε η Ελλάδα μετά την ισοπαλία 30-30 στην έδρα του Βελγίου, κρατώντας ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση. Η Εθνική μας ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου με 7 βαθμούς και χρειάζεται νίκη των Ολλανδών επί του Ισραήλ αύριο (15:00) για να περάσει στα πλέι οφ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρά την αποβολή του Αλέξη Αλβανού (16′) στάθηκε όρθια και μπορούσε να πάρει και την νίκη, αφού προηγήθηκε με 4 γκολ, 19-23 (43′), 20-24 (46′) και προς το τέλος του ματς με 27-29 (55′) και 29-30 με γκολ του Παπαδόπουλου στο 57:10. Μάλιστα η Εθνική είχε και την τελευταία επίθεση του ματς. Κορυφαίοι για την «γαλανόλευκη» οι Ευαγγελίδης και Παπαδόπουλος που σημείωσαν από 8 γκολ έκαστος.

Το ματς
Η Εθνική ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και έλεγχε να τον ελέγχει. Με ζεστό τον Ευαγγελίδη και πολύ καλό τον Παπαδιονυσίου προηγήθηκε 2-4, 3-5 και 5-7 στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο. Ωστόσο όλα άλλαξαν όταν ο εμπειρότερος και κορυφαίος αθλητής της Εθνικής μας ο Αλέξης Αλβανός δέχθηκε την αυστηρή απευθείας κόκκινη των Ούγγρων διαιτητών Αντόρκα- Χούκερ για σπρώξιμο από πίσω.
Η Ελλάδα κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα των δύο τερμάτων (6-8, 7-9, 8-10, 9-11, 10-12 στο 25:12), παρά το σοκ της αποβολής. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου κάποιες στιγμές αδράνειας έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν (12-12) στο 26:21 και παρά το τέρμα του Γιαννόπουλου (12-13), πέρασαν μπροστά (14-13) για πρώτη φορά μετά από ώρα με τον Κερίμι στο 59:25, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μέρος η Ελλάδα έκανε ένα επιμέρους σκορ 5-1 και προηγήθηκε 15-18 (35:35), δείχνοντας αποφασισμένη να πάρει θετικό αποτέλεσμα. Η ομάδα του Γιώργου Κρανάκη διατήρησε το προβάδισμα (16-19, 17-20, 18-21) και το αύξησε μάλιστα στο +4 (19-23, 20-24) στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου (46′). Οι Βέλγοι μείωσαν σε 23-24 στο 48′, αλλά η Εθνική μας μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα 3 γκολ (23-26) με δύο γκολ του Ευαγγελίδη. Η πίεση των Βέλγων και της έδρας, ψαλίδισαν την διαφορά και το 27-29 με τέρμα του Μαστορογιάννη στο 55′ έγινε 29-29 με τον Ντέβιτς στο 56:33, ενώ στο γκολ του Παπαδόπουλου (29-30) απάντησε ο Μπόλαερς στο 58:56. Ο Γιώργος Κρανάκης πήρε ταιμ άουτ (59:16) και η Εθνική έχοντας ολοκληρωμένη επίθεση θα μπορούσε να πετύχει το νικητήριο γκολ, αλλά τελικά δεν άλλαξε κάτι.

ΒΕΛΓΙΟ- ΕΛΛΑΔΑ 30-30 (14-13)

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 5-6, 7-8, 10-11, 14-13 (ημ.), 15-17, 17-20, 20-23, 23-25, 27-28, 30-30
ΒΕΛΓΙΟ (Γερίμ): Λίβενς, Μπολάερς Τ. 3, Ντέβις, 2, Κάουβενμπεργκς 6, Γιάκομπς, Ρόμπινς, Χούμπρεχτς 2, Λέτενς, Κόπλιαρ 1, Κεντζιόρα 5, Ντέβιτ 1, Βάνκοσεν, Μάθιςμ Μπολάερς Ν. 6, Κερίμι 2, Ντε Μπέλε 2.
ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Κρανάκης): Τσιλιμπάρης, Παλάσκας, Μαστορογιάννης 4, Ευαγγελίδης 8, Γεωργιάδης, Αλβανός, Γιαννόπουλος 3, Παπαδόπουλος 8, Τζηράς 3, Παπαδιονυσίου 3, Γρηγοριάδης, Μαραγκός 1, Πετρίδης, Λοίζος, Κωστακίδης, Οικονόμου. Διαιτητές: Αντόρκα- Χούκερ (Ουγγαρία), κόκκινες: 39′ Ντέβιτ- 16′ Αλβανός, δίλεπτα: 3-1, πέναλτι: 4/4-0/0