Την τιμητική του είχε το βράδυ του Σαββάτου 9/1 το άθλημα της χειροσφαίρισης στο ΕΑΚ Βόλου. Οι δύο εκπρόσωποι του νομού και μέχρι το βράδυ του Σαββάτου συγκάτοικοι στην κορυφή του περιφερειακού πρωταθλήματος, συγκρούστηκαν σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα. Η Α.Γ.Ε Κένταυρος Αγριάς φιλοξένησε τον Εύρυτο Βόλου στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής. Νικητής αναδείχτηκε ο Κένταυρος Αγριάς με 33-29.

Οι συχνές εναλλαγές στο σκορ και το πάθος των παικτών, σημάδεψαν την αναμέτρηση, εκτοξεύοντας πολλές στιγμές τον υδράργυρο της έντασης στα ύψη. Οι παίκτες των Μαγγίτση-Αθανασαράκη μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι αποκτώντας ένα μικρό προβάδισμα με 4-1. Γρήγορα οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και έχοντας καλύτερες επιλογές κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και έφτασαν στο σημείο να προηγηθούν στο τέλος του ημιχρόνου με 13-16.

Η ανάπαυλα του ημιχρόνου λειτούργησε ευεργετικά για τους γηπεδούχους, αφού κατάφεραν να ανασυνταχθούν και με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου πέτυχαν να ξαναπάρουν «κεφάλι» στο σκορ. Από το 34’ μέχρι το 39’ και με ένα σερί 5-0, προηγήθηκαν με 21-20. Από εκείνο το σημείο και μετά οι «κόκκινοι» διαχειρίστηκαν πλήρως την κατάσταση και εκμεταλλευόμενοι και την κούραση των παικτών του Εύρυτου κατάφεραν να αυξήσουν κι άλλο τη διαφορά. Ο Ανανίας Παντελής για ακόμη έναν αγώνα διέλυσε κάθε αμυντικό σύστημα, σταματώντας το κοντέρ στα 16 τέρματα, ενώ ο τερματοφύλακας Μιχάλης Κάβουρας πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση δίνοντας λύσεις σε καίρια σημεία του αγώνα.

Η κόρνα της γραμματείας βρήκε νικητές τους Αγριώτες με 33-29 και μόνους πρώτους στην βαθμολογία.

Η αναμέτρηση σημαδεύτηκε από πλήθος δίλεπτων αποβολών (9-10) και από τρείς αποβολές. Οι Καποτάς και Καρανάσιος για τον Κένταυρο και ο Γκουγκουτούδης για τον Εύρυτο.

Η σύνθεση του Κενταύρου:Κάβουρας Μιχάλης, Σεμέργελης Χριστόφορος, Παντελής Ανανίας 16, Αδάμ Δημήτρης 7, Βαλκαμελής Γιώργος 6, Μούτος Γιώργος 2, Κυριάκος Γιώργος 2, Καποτάς Νίκος, Φουρλής Θανάσης, Καρανάσιος Κώστας, Σκετόπουλος Νίκος, Πινακάς Γιώργος, Κατσίνας Γιάννης.

Δεκάλεπτα: 1ο 5-4, 2ο 9-8, 3ο 13-16, 4ο 21-20, 5ο 29-24, 6ο 33-29.