Ακόμα μια νίκη πρόσθεσε ο Κένταυρος Αγριάς στην ξέφρενη πορεία στο πρωτάθλημα Χειροσφαίρισης Κ. Ελλάδας. Κέρδισε σήμερα με χαρακτηριστική άνεση 28 – 19 τον συντοπίτη του Εύρυτο Βόλου, στον μεταξύ τους αγώνα που πραγματοποιήθηκε στις 18.30 στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου. Με την νίκη του αυτή ολοκλήρωσε μόνος πρώτος την νικηφόρα πορεία του (8 νίκες σε 8 αγώνες) στην κανονική φάση του πρωταθλήματος, για τον όμιλο της Θεσσαλίας.

Έτσι συνεχίζει στην τελική φάση του πρωταθλήματος Κ. Ελλάδας μαζί με την ομάδα του Δόλοπα Καρδίτσας που τερμάτισε στη 2η θέση του ομίλου της Θεσσαλίας και με τις 2 πρώτες ομάδες του ομίλου της Στερεάς Ελλάδας (Έσπερος Λαμίας, Αναγέννηση Λειβαδιάς), για την ανακήρυξη του πρωταθλητή Κ. Ελλάδας. Αρχικά θα αντιμετωπίσει σε διπλές συναντήσεις την ομάδα της Αναγέννησης Λειβαδιάς και εφόσον επικρατήσει της αντιπάλου του, θα αγωνιστεί στο διπλό τελικό του πρωταθλήματος με την νικήτρια του ζευγαριού Έσπερος Λαμίας – Δόλοπας Καρδίτσας.

Όσον αφορά το σημερινό παιχνίδι δεν χωράει κριτικής, καθώς ο Κένταυρος Αγριάς επιβλήθηκε του αντιπάλου του στο ρελαντί, με κύριο όπλο του τον αιφνιδιασμό και την εξαίρετη άμυνα. Το παιχνίδι ξεκίνησε αρχικά με κάποια νευρικότητα για τους παίκτες του Κενταύρου, καθώς η αστοχία των παικτών του στην τελική προσπάθεια έδωσε μια ισορροπία στο παιχνίδι μέχρι το 15ο λεπτό, με το σκορ να είναι 6 – 5 υπέρ της ομάδας της Αγριάς. Τρεις γρήγοροι και εύστοχοι αιφνιδιασμοί έδωσαν την πρωτοπορία στον Κένταυρο με 9-5 στο 19ο λεπτό, ενώ επιβάλλοντας το ρυθμό του στο παιχνίδι, έφθασε το σκορ στο 14 – 8 με την λήξη του ημιχρόνου.

Με την πρωτοπορία στο σκορ, ο Κένταυρος Αγριάς μπήκε με άλλον αέρα στο β ημίχρονο, για να φθάσει η διαφορά σε διψήφιο αριθμό 23 – 13 στο 45ο λεπτό. Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι στην διακύμανση του σκορ και έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 29 – 18 υπέρ του Κένταυρου Αγριάς. Η ροή του παιχνιδιού έδωσε την ευκαιρία στο προπονητή του Κενταύρου, κ. Γιάννη Τσιάπα, να δοκιμάσει αρκετά σχήματα και να δώσει την ευκαιρία σε όλους τους παίκτες να αγωνισθούν.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Αγριάς , με 12 τέρματα αναδείχθηκε για άλλη μια φορά ο Παντελής Ανανίας, έχοντας συνοδοιπόρους τους Μούτο Γιώργο (5), Καποτά Νίκο (4) και Σκετόπουλο Νίκο (4), ενώ σημαντική ήταν η συμβολή στη νίκη της ομάδας της Αγριάς, η εξαίρετη απόδοση των δύο τερματοφυλάκων: Αναστασίου Νίκου και Kάβουρα Μιχάλη. Από την ομάδα του Εύρυτου πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Καλαποδάς Γιάννης με 6 τέρματα, ενώ τον ακολούθησαν σε μαχητικότητα οι Αυγέρης Γιώργος με 3 τέρματα και ο νεαρός Ανδρέου Ορφέας με 2 τέρματα.

Στα θετικά του παιχνιδιού θα πρέπει να αναφέρουμε το αθλητικό πνεύμα που επικράτησε στις προσπάθειες των παικτών και των δύο ομάδων, την πολύ καλή διαιτησία των Παπαματθαίου Ιωάννα – Νοτόπουλου Κων/νου, καθώς και τους αρκετούς φίλους του αθλήματος (υπερτερούσε η γυναικεία παρουσία) που παρευρέθηκαν στις κερκίδες του ΕΑΚ Βόλου και χειροκρότησαν τις προσπάθειες και των δύο ομάδων.

Οι ομάδες αγωνισθήκαν με τις κάτωθι συνθέσεις:
Κένταυρος Αγριάς (Τσιάπας – Αθανασαράκης): Αναστασίου Νίκος, Κάβουρας Μιχάλης, Κατσίνας Γιάννης, Αδάμ Δημήτρης, Χρήστου Χρήστος, Παντελής Ανανίας (12), Μούτος Γιώργος (5), Αρκουδέας Άκης, Φιλίππου Παναγιώτης, Καρανάσιος Κων/νος (2), Φουρλής Σάκης, Σκετόπουλος Νίκος (4), Καποτάς Νίκος (4), Σωτηρίου Χάρης (1).

Εύρυτος Βόλου (Ζαφείρης): Παπάρας Γιώργος, Μανταλιάς Μιχάλης, Παναγιωτόπουλος Κώστας, Ζαγκαίλιας Γιάννης, Καλαποδάς Γιάννης (6), Καρακώστας Γιάννης (1), Καλαποδάς Γιώργος, Γαλανός Απόστολος (1), Θειακούλης Ιωάννης (2), Χαλκιάς Θρασύβουλος (2), Πούλιος Γιώργος, Αυγέρης Γιώργος (3), Ανδρέου Ορφέας (2), Ιωάννου Ευάγγελος (2)