Με ψηλά το κεφάλι ολοκλήρωσε τιςεφετινές αγωνιστικές υποχρεώσεις του ο Κένταυρος Αγριάς, ο οποίος την περασμένηΚυριακή στο κλειστό γυμναστήριο της Κατερίνης τέθηκε αντιμέτωπος του ΜίλωναΓιαννιτσών, στο πλαίσιο της α’ φάσης των μπαράζ ανόδου στη Β’ Εθνική κατηγορίαχάντμπολ ανδρών.

Ο πρωταθλητής Κεντρικής Ελλάδαςηττήθηκε 28-26 από τον Μίλωνα, ο οποίος προκρίθηκε στην επόμενη φάση των μπαράζ(στις 2/5 θα αντιμετωπίσει σε επίσης νοκ-άουτ ματς τη Γ.Ε. Φλώρινας,πρωταθλήτρια Δυτικής Μακεδονίας), «σπάζοντας» έτσι το αήττητο σερί τωνΑγριωτών.

Πάντως, παρά το αποτέλεσμα τηςΚυριακής, η διοίκηση του Κενταύρου έμεινε ικανοποιημένη από την προσπάθεια πουκαταβλήθηκε φέτος από παίκτες και τεχνικό επιτελείο. Άπαντες έδωσαν τονκαλύτερό τους εαυτό καθ’ όλη τη διάρκεια της σεζόν, με τους διοικούντες τονΚένταυρο, παρά την πικρία από την ήττα από τον Μίλωνα, να ευελπιστούν ότι θααποτελέσει κίνητρο για να συνεχιστεί η εξίσου καλή δουλειά και την ερχόμενη περίοδο.

Η εικόνα του αγώνα

Δύο ήταν τα στοιχεία που επηρέασανσε μεγάλη βαθμό την έκβαση της αναμέτρησης: η εμπειρία των παικτών του Μίλωνα (ηομάδα των Γιαννιτσών την περσινή σεζόν τερμάτισε στην 5η θέση στοΒόρειο όμιλο της Β’ Εθνικής, αλλά υποβιβάστηκε στο περιφερειακό πρωτάθλημα λόγωτης αναδιάρθρωσης που προχώρησε τη ομοσπονδία), αλλά και οι απουσίες βασικώνστελεχών του Κενταύρου, όπως ήταν οι Γιώργος Μούτος και Γιώργος Κυριάκος και οτραυματισμός του Νίκου Καποτά, ο οποίος έπαιξε με αυτοθυσία έχοντας σοβαρόπρόβλημα στο γόνατο (χιαστό).

Έτσι, οι παίχτες του Μίλωνα επέβαλαντο ρυθμό τους και ο αγώνας κύλησε αργό τέμπο. Στο 11ο λεπτό ο Κένταυρος πέρασεμπροστά με 5-4, αλλά στο 23’ο Μίλωνας πήρε διαφορά τεσσάρων τερμάτων (10-14), για να κλείσει το ημίχρονο με16-17 υπέρ της μακεδονικής ομάδας.

Με ένα σερί 3-0 του Μίλωνα, οδείκτης του σκορ έδειξε 20-16 υπέρ του, όμως οι παίκτες του Κενταύρουδείχνοντας μεγάλα ψυχικά αποθέματα, μπόρεσαν να φέρουν το ματς στα ίσιαισοφαρίζοντας 23-23 στο 48’.Ένα γκολ του Πανάγου στα 50 δεύτερα πριν την λήξη του έφερε τον Κένταυρο στοένα γκολ διαφορά με 26 – 27. Η τελευταία επίθεση του Μίλωνα των Γιαννιτσών ήτανκαι η πιο καθοριστική. Σε σουτ που επιχείρησε ο Σιαμάτας (ύψους 2.04 μ.) απέκρουσε αρχικά οΑναστασίου, στην επαναφορά της μπάλας όμως βρέθηκε μόνος του παίκτης του Μίλωναγια να διαμορφώσει το τελικό 26 – 28.

Από τον Κένταυρο πρώτος σκόρεραναδείχθηκε ο Ανανίας Παντελής με 13 γκολ στο ενεργητικό του, ενώ ευχάριστηέκπληξη αποτέλεσε ο Γιάννης Πανάγος, ο οποίος στην Κατερίνη έκανε τηνεπανεμφάνισή του με τη φανέλα του Κενταύρουέπειτα από πολύμηνη απουσία (ο 26χρονος εξτρέμ απουσίασε στην κανονική περίοδοτου πρωταθλήματος Κ. Ελλάδας, λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων). Επίσης, θετικήήταν η παρουσία του Νίκου Σκετόπουλου και του Παναγιώτη Φιλίππου, κυρίως στααμυντικά καθήκοντά τους.

Από τον Μίλωνα, σημαντική ήταν ηπροσφορά του τερματοφύλακα Καραπαναγιωτίδη, ο οποίος ειδικά στο δεύτεροημίχρονο εξουδετέρωσε αρκετούς αιφνιδιασμούς των παικτών του Κενταύρου. Εξίσουπολύτιμες για τον Μίλωνα ήταν και οι δύο αποκρούσεις πέναλτι του Αποστολίδη,ενώ καλά τα πήγε και ο Σιαμάτας που πέτυχε οκτώ τέρματα. Να σημειωθεί ότι οιΚαραπαναγιωτίδης και Σιαμάτας είναι διεθνείς με την εθνική Εφήβων.

Ταδεκάλεπτα:4-4, 8-10, 16-17 (ημίχρονο), 19-21, 23-24, 26-28 (τελικό).

Δίλεπτα: 3-7, πέναλτι: 1/3 – 2/3.

Διαιτητές: Π.Μαυρίδης – Ζ. Κυριακού.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ (ΓιάννηςΤσιάπας/Γιάννης Αθανασαράκης): Αναστασίου, Κάβουρας, Σκετόπουλος 3, Βαλκαμελής,Καποτάς 3, Πανάγος 3, Παντελής 13, Αδάμ 2 , Φιλίππου 1, Καρανάσιος 1, Φουρλής,Αρκουδέας, Κατσίνας.

ΜΙΛΩΝΑΣ (ΑναστασίαΑγιαννίδου): Καραπαναγιωτίδης, Αποστολίδης, Νικολαϊδης 5, Μαυρόπουλος 1,Θεοδωρίδης 3, Μπαρμπαρούσης 4, Σιαμάτας 8, Κατμαδάς 2, Κουζουκίδης, Μουτούδης2, Αμαξόπουλος, Παναγιωτάκος, Μεταξάς 3, Ιωσηφίδης.

Νίκεςγια παμπαίδες/παγκορασίδες

Νικηφόρα συνέχισαν οι ομάδεςπαμπαίδων και παγκορασίδων του Κενταύρου Αγριάς, καθώς επιβλήθηκαν τωναντίστοιχων συγκροτημάτων της Άμιλλας Λάρισας σε αγώνες του πρωταθλήματος Κ.Ελλάδας.

Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν την προηγούμενηΚυριακή στο κλειστό γυμναστήριο του ΕΑΚ Βόλου. Αμφότεροι ήταν συναρπαστικοί σεεξέλιξη, με τους νεαρούς αθλητές και αθλήτριες του Κενταύρου να ανατρέπουν ταεις βάρος τους σκορ των πρώτων ημιχρόνων και να κερδίζουν τα παιχνίδια.

Όσον αφορά το ματς των παμπαίδων, τααμυντικά λάθη που έγιναν στο ξεκίνημα, αλλά και η δυσκολία στην κυκλοφορία τηςμπάλας στην επίθεση, έδωσε την ευκαιρία στην Άμιλλα να προηγηθεί με 10-7 στηνανάπαυλα του ημιχρόνου. Ωστόσο, στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε. Μευποδειγματική άμυνα, αλλά και περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα, οι παίκτεςτου Γιώργου Κυριάκου ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και στο 21ο λεπτότου βρέθηκαν να προηγούνται με 18 – 13. Σε εκείνη τη χρονική στιγμή ο τεχνικόςτου Κενταύρου έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους νεαρότερους παίκτες που είχε στηδιάθεσή του, επιτρέποντας στην Άμιλλα να μειώσει στο τελικό 18-16. Με τη νίκητους αυτή οι παμπαίδες προκρίθηκαν στον τελικό του αντίστοιχου πρωταθλήματος Κ.Ελλάδας.

Ο Κένταυρος Αγριάς αγωνίστηκε με τερματοφύλακατον Κώστα Μπουργάνη που απέκρουσε τέσσερα από τα πέντε πέναλτι που κέρδισαν οιφιλοξενούμενοι και είχε σημαντική συμβολή στη νίκη της ομάδας του, καθώς και μετους Χρήστο Λαγδό (3), Αντώνη Κατσίκα (2), Άκη Δαβιτήδη (2), Δημήτρη Γαρυφάλλου(2), Νίκο Μπουργάνη (2), Αποστόλη Γιαννή (5), Χρήστο Σακκά (2), Σέχου Αρλίντ,Δημήτρη Δεμελή,Γιώργο Βούλγαρη και Πέτρο Ίλσι.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και ο αγώναςτων παγκορασίδων. Η ομάδα της Άμιλλας (η οποία ήταν και το φαβορί, καθώς είχεκερδίσει στη Λάρισα με 15 – 3), μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο α΄ημίχρονο βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 6-3.

Δύο λεπτά πριν το τέλος τηςαναμέτρησης, ο Κένταυρος «γύρισε» τη ροή του ματς. Χάρη στην καταπληκτική άμυνατων κοριτσιών, αλλά και την επιθετική δεινότητα της Ελευθερίας Αδάμου πουπέτυχε πέντε γκολ, η ομάδα της Αγριάς προηγήθηκε 11-9. Στη συνέχεια η Άμιλλαμείωσε στο γκολ, αλλά η Κατερίνα Τουφεξή απέκρουσε σουτ της Γκόρτσου ελάχισταδευτερόλεπτα πριν ακουστεί η κόρνα της γραμματείας και διατήρησε το 11-10 υπέρτου Κενταύρου.

Οι αθλήτριες της Ράνιας Βασιλειάδουσυνεχίζουν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις, αντιμετωπίζοντας την ομάδα του Μ.Αλέξανδρου Καλαμπάκας την προσεχή Κυριακή 2 Μαϊου στο Βόλο.

Η σύνθεση του Κενταύρου Αγριάς:Κατερίνα Τουφεξή (τερματοφύλακας), Ελευθερία Αδάμου (5), Γλυκερία Καναβού (2), ΚατερίναΓαρυφάλλου, Κατερίνα Κονδράκη, Κωνσταντίνα Κουλουκτσή, Ελισσάβετ Κοντού, Ηρώ Αντωνίου,Ελευθερία Τσιαμάλου (1), Χρύσα Μανθογιάννη (2) και Θεοδώρα Μηλίνη (1).